Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych to ogromny przełom w medycynie, który daje nam wiele nowych możliwości. Przydatne w terapii wielu schorzeń, w leczeniu onkologicznym, ortopedii, kosmetologii czy medycynie estetycznej. Dzięki niezwykłym właściwościom komórek macierzystych w medycynie wykorzystuje się je w zabiegach odbudowy uszkodzonych komórek. Czym są komórki macierzyste, gdzie występują i jakie mają zastosowanie w świecie medycyny?
Komórki macierzyste – czym są?
Co to są komórki macierzyste? To grupa pierwotnych komórek organizmu, które mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, namnażania i przekształcania się w inne typy komórek. Komórki te mogą potem zostać budulcem tkanki i pomóc w odbudowie uszkodzonych komórek narządu. Dzięki temu konkretne tkanki mogą dalej prawidłowo funkcjonować. Komórki macierzyste zastępują bowiem obumarłe, chore albo zniszczone struktury innych komórek, co wykorzystuje się obecnie na przykład w neurochirurgii.
Możemy wyróżnić różne typy komórek – pluripotencjalne, unipotencjalne czy multipotencjalne o różnych możliwościach różnicowania. Komórki pluripotencjalne mogą różnicować się w dowolny typ komórek somatycznych budujących organizm, komórki unipotencjalne mają możliwość różnicowania wyłącznie w jeden rodzaj dojrzałych komórek, a multipotencjalne mają możliwość różnicowania kilku rodzajów komórek dojrzałych (to na przykład komórki krwiotwórcze w szpiku kostnym).
Zadania komórek macierzystych w organizmie
Zastosowaniem komórek macierzystych w organizmie jest choćby regularna wymiana nabłonka jelita cienkiego lub naskórka. Funkcja komórek macierzystych do odnowy tkanek polega na nieograniczonym potencjale do dokonywania podziałów. To właśnie ta szczególna zdolność do samoodnawiania wyróżnia te komórki spośród innych komórek, które budują ciało ludzkie i organizm i daje im obecnie tak liczne zastosowania w leczeniu medycznym organizmu na różnorakie choroby – leczenie chorób krwi (na przykład krwiotwórczych komórek macierzystych w terapii nowotworów) czy układu odpornościowego.
Gdzie występują komórki macierzyste?
Jak wygląda pozyskiwanie komórek macierzystych i gdzie się one znajdują? Źródeł pozyskiwania komórek macierzystych, które potrafią ratować ludzkie życia, jest parę – mogą to być komórki ze szpiku kostnego czy tłuszczu. Komórki macierzyste pobiera się ze szpiku kostnego, ale występują też we krwi obwodowej czy krwi pępowinowej. Można je też pobrać nie tylko ze szpiku kostnego, ale i ze sznura pępowinowego, a najmniej inwazyjną metodą ich pobierania jest pobranie z krwi pępowinowej, gdzie znajduje ich się najwięcej.
Dawcą komórek macierzystych może być więc każdy. Zarówno sam biorca (w ramach Banku Tkanek i Komórek Pulsmed), jak i osoba, u której antygeny HLA wykazują zgodność z organizmem biorcy komórek – nie jest konieczna tak restrykcyjna zgodność, jak w przypadku dawców krwi. Można też pobrać komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej – komórki macierzyste ADSC.
Komórki macierzyste tkanki tłuszczowej – komórki macierzyste ADSC
Badania kliniczne prowadzone w ostatnich latach na całym świecie wykazały olbrzymi potencjał regeneracyjny mezenchymalnych komórek macierzystych (mesenchymal stem cells), zlokalizowanych w tkance tłuszczowej.
W wyniku badań okazało się, że tkanka tłuszczowa jest doskonałym źródłem komórek macierzystych ze względu na łatwą dostępność i większą ilość niż w przypadku komórek macierzystych w szpiku czy krwi obwodowej. Czym są komórki macierzyste tkanki tłuszczowej? Z racji swojego pochodzenia z tkanki tłuszczowej, mezenchymalne komórki macierzyste nazywamy ADSC (z ang. Adipose Derived Stem Cells). Komórki macierzyste ADSC mają zdolność przekształcania się w kilka różnych typów dojrzałych komórek, w tym: komórki nabłonka (skóra), adipocyty (tłuszcz), komórki śródbłonka (naczynia), chondrocyty (chrząstki), osteocyty (kości), miocyty (mięśnie) i neurocyty (układ nerwowy). W tym celu komórki macierzyste tkanki tłuszczowej coraz częściej wykorzystuje się w ortopedii, chirurgii plastycznej czy medycynie estetycznej. Takie zastosowania komórki i terapie stosujemy często w przypadku leczenia chorób różnego typu w Pulsmed.
Zastosowanie komórek macierzystych tkanki tłuszczowej
Badania wskazują na większy potencjał regeneracyjny komórek macierzystych ADSC w zabiegach ortopedycznych, medycyny estetycznej czy diabetologii niż komórek macierzystych rezydujących w szpiku kostnym. Komórki macierzyste ADSC podane w konkretną okolicę, zachowują się bardzo inteligentnie, rozpoznając środowisko, w którym się znajdują i reagując na jego potrzeby. Dzięki temu zainicjowany zostaje proces regeneracji, którego efektem jest stopniowa odbudowa tkanek.
Zaletą komórek macierzystych jest ich zdolność do rozpoznawania uszkodzonych tkanek, a następnie ich naprawy. Macierzyste komórki uczestniczą w regeneracji uszkodzonych tkanek i wymianie obumarłych komórek, odpowiadają za odbudowanie naczyń krwionośnych czy też często leczenie blizn i ran. Mezenchymalne komórki macierzyste występują z ludzkim organizmie przez całe życie, jednak z biegiem lat ich zdolność samoodnawiania się maleje. Zastosowanie komórek macierzystych ADSC pozwala zatrzymać i odwrócić oznaki starzenia w mało inwazyjny i najbardziej bezpieczny sposób. Macierzyste komórki pozyskiwane z tłuszczu odbudowują skórę i opóźniają efekty procesów starzenia skóry.
Jak wygląda zabieg?
Tkankę pobiera się z brzucha lub ud, a cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest więc bezbolesny. Komórki macierzyste podaje się metodą iniekcji śródskórnych w miejsca, w których występują zmiany chorobowe lub które najbardziej potrzebują regeneracji. Materiał do zabiegu, a więc same komórki, nie wywołuje reakcji podrażnienia u pacjenta i jest dla niego w pełni bezpieczny, ponieważ jego źródłem jest własny organizm pacjenta. Nie ma więc ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej ani obrzęków.
Po pobraniu materiału ulega on przetworzeniu w specjalnych warunkach, a komórki macierzyste są separowane, a następnie podane w miejsce schorzenia. Co szczególnie ważne dla pacjentów, terapie komórkami macierzystymi ADSC nie powoduje uciążliwych efektów ubocznych dla organizmu – w dużym uproszczeniu zabieg polega na przeniesieniu własnych komórek pacjenta z jednej tkanki do drugiej. Zabieg u pacjentów daje długotrwałe, widoczne efekty, co potwierdza wiele badań.
Komórki macierzyste – nowoczesne leczenie
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, czyli ADSC, pobiera się drogą liposukcji. Następnie komórki są izolowane – różne nowoczesne technologie stosowane w medycynie umożliwiają przechowanie komórek w celu późniejszego wykorzystania w leczeniu. Leczenie i terapia komórkami macierzystymi z wykorzystaniem najnowszych metod i rozwoju technologii pozwala uzyskać optymalne efekty z krótkim czasem rekonwalescencji i niskim ryzykiem powikłań. Stosuje się je w leczeniu okulistycznym czy ortopedycznym i już dziś są jednym z najczęściej wykorzystywanych terapii w tych dziedzinach leczenia i badań.
Terapia komórkami macierzystymi w Pulsmed
Szpital Pulsmed posiada długoletnie doświadczenie w zakresie terapii komórkami macierzystymi ADSC, które w połączeniu z komórkami frakcji komórek zrębu naczyń krwionośnych (SVF) z tkanki tłuszczowej są zdolne do regeneracji wielu tkanek i narządów. Naszym pacjentom oferujemy szereg zabiegów opartych na komórkach macierzystych ADSC w wielu jednostkach chorobowych, a także jako element terapii odmładzających (anti-aging). Przeprowadziliśmy liczne badania na temat rozwoju, tworzenia i działania tej grupy i typu komórek.
Skuteczne leczenie komórkami macierzystymi
Profesjonalizm i doświadczenie Szpitala Pulsmed w zakresie terapii komórkami macierzystymi ADSC potwierdzają pozwolenie Ministerstwa Zdrowia na pobieranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej do użytku autologicznego, jak również pozwolenie Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek na preparatykę, testowanie, przechowywanie i dystrybucję komórek macierzystych ADSC. Leczenie komórkami macierzystymi ADSC, badania i terapie w dziedzinach, takich jak diabetologia, medycyna estetyczna czy okulistyka ma wielki potencjał i możliwości i pozwala na wsparcie terapii wielu schorzeń i chorób, ale możemy je z powodzeniem wykorzystać też w terapii anti-aging. Potencjał komórek macierzystych jest bardzo duży, a skuteczność leczenia choroby i terapii związanej z zastosowaniem komórek macierzystych bardzo wysoka.
Masz pytania o komórki macierzyste lub chcesz poznać informacje i badania na temat leczenia danego typu choroby? Uzyskaj szczegółowe informacje dla pacjentów, skontaktuj się z nami!